Prosztata mennyisége
Következő esemény
Üzenetet küldök! Mi a prosztata?
- Hólyag prosztatagyulladás
- Sejtkezelés prosztatagyulladás
- Szezámmag prosztatagyulladás esetén
- Nyitólap » Betegségenciklopédia » Jóindulatú prosztata megnagyobbodás Jóindulatú prosztata megnagyobbodás Betegség meghatározás: A prosztata szelídgesztenye kb.
- A prosztatagyulladással jár-e
- Rákász István Létrehozva:
- Kevés vizelet okai
- Magyar Onkológusok Társasága - A prosztata megbetegedéseiről
A prosztata a férfi belső nemi szervekhez tartozó dülmirigy. Születéskor borsószem méretű, 25 éves korra azonban már 20 g tömegű, gesztenye nagyságú szervvé fejlődik, ami megegyezik a normál felnőttkori mérettel.
Kialakulásának okai Születéskor a prosztata borsószem nagyságú mirigy, ami a gyermekkor folyamán folyamatosan növekszik és 25 éves korban éri el végső méretét. A későbbi évek során bekövetkező, nem daganatos növekedés oka ismeretlen. A kutatók azt feltételezik, hogy a dülmirigy idővel egyre érzékenyebbé válik a férfihormonokkal, pl.
A húgyhólyag alatt található, az abból kiinduló húgycsövet veszi körül. A prosztata simaizma a vizeletürítésért felel összehúzódik, illetve nyomást gyakorol a húgycsőremíg az általa termelt váladék hígítja az ondót, ezzel elősegítve a spermiumok mozgását. Prosztatamegnagyobbodás A prosztata megnagyobbodása lehet jóindulatú, de utalhat komolyabb betegségre is.
A prosztata jóindulatú megnagyobbodása az 50 év feletti férfiak egyharmadát érinti. Mivel a megnagyobbodott prosztata a húgyvezetékre állandó nyomást gyakorol, tartósan fennálló vizelési problémákat okoz, mely a vesére prosztata mennyisége hatással van. Az ilyenkor fellépő vizelési problémák közé tartozik a gyakori vizelési inger, fájdalom, égető illetve csípő érzés, utócsepegés, inkontinenciavagy éppen vizelési képtelenség.
A vizeletürítési nehézségek a prosztata gyulladásra, a prosztata jóindulatú megnagyobbodására, valamint a prosztatarákra egyaránt jellemzőek.

Alkalmas húgyúti fertőzések kimutatására, de cukorbetegség fennállására vagy a szervezetben előforduló gyulladást is jelezhet az eredmény. Vizelettenyésztés Vizelettenyésztés segítségével kimutathatók és azonosíthatók a vizeletben található gombák és baktériumok. A vizelet a vesékben termelődik.

A vesék, funkciójuk szerint a vérből kiszűrik a salakanyagokat, majd vizeletet választanak ki, hogy elősegítsék a káros anyagok kiürülését a szervezetből. A vizelet a húgyvezetékeken keresztül kerül a húgyhólyagba, ahol egy ideig tárolódik, majd kiürül a húgycsövön keresztül.
Jellemző tünetei
A vizelet többnyire steril, előfordul azonban, hogy gombák vagy baktériumok jutnak vissza a húgycsőbe a bőrfelszínről, ami húgyúti fertőzést okoz.
Nagyobb hányada az ondóban választódik ki, kis mennyiségben azonban a véráramba is bekerül.

A PSA szint a prosztata betegségek esetében a normál érték többszöröse lehet. Tekintve, hogy a PSA szint még egészséges férfiaknál is lehet eltérő, illetve életkor függvénye is lehet, az orvosnak az évenkénti PSA szint mérés ad megfelelő információt arra nézve, hogy az értékek mennyire kórjelzők. Fontos, hogy a PSA-vizsgálat nem a rákos megbetegedések prosztata mennyisége szolgál!
Nyomtatás A prosztata a húgyhólyag és a végbél között elhelyezkedő mirigyes szerv.
A prosztata laborvizsgálat eredménye önmagában még nem elegendő a diagnózis felállításához. Prosztata mennyisége laborvizsgálat eredményétől függően urológus szakorvos felkeresése ajánlott.

Hogyan készüljek a vizsgálatra? A prosztata laborvizsgálat vérvételéhez nem szükséges éhgyomor. A vizeletvizsgálatokhoz a reggeli első vizeletből egy mintát bórsavas edénybe és másik mintát pedig egy tiszta vizeletes pohárba kell tenni.

A megfelelő vizeletminta biztosításához további fontos információkat ide kattintva olvashat. Mikor várható az eredmény? A vizsgálatot követő 3.